V zgodnji dneh optimizacije spletnih strani so se razvijalci osredotočali na meta tage kot na glavni način za povečanje obiska spletnih strani. Meta tagi so deli HTML kode, ki opisujejo dokument, v katerem se nahajajo. Danes vemo, da spletni iskalniki večjo težo kot meta tagom dajejo vsebini strani, strukturi notranjih povezav in popularnosti zunanjih povezav.
Kljub temu ostajajo meta tagi pomembno orodje optimizacije spletne strani in spletnega marketinga. Spletni iskalniki se pri ugotavljanju relevantnosti spletne strani osredotočajo na tri glavne meta tage.
“Title tag” (naslov strani) je eden izmed najpomembnejših delov spletne strani tako v smislu optimizacije strani, kot tudi v smislu spletnega marketinga. Naslov spletne strani mora natančno opisovati vsebino dokumenta. Vsebovati mora ključne besede in nize, za katere optimizirate spletno stran. Kljub temu mora ostati čimbolj berljiv. Z veliko verjetnostjo lahko trdimo, da bo naslov prva stvar, ki jo bodo uporabniki prebrali.
Prepogosto se podjetja in posamezniki odločajo, da mora biti ime podjetja prisotno v naslovu na vseh spletnih straneh. Tako se hitro zgodi, da se uporabniki izgubijo na vaši strani, saj imajo vse strani enake naslove.
Naslov spletne strani naj ne bi bil daljši od 70 znakov in naj bi vseboval besede in fraze, ki dejansko opisujejo vsebino spletne strani. Poizkusite napisati unikatne in relevantne naslove strani za vsako vašo spletno stran. Vsaka beseda v naslovu naj bi bila vsebovana tudi nekje na spletni strani. Raziskave so pokazale tudi, da so naslovi, ki spodbujajo uporabnike k dejanjem, bolj učinkoviti, kot goli opisi strani. Priporočljivo je tudi, da se “Title tag” v HTML kodi pojavi čimprej.
Primer naslova:
<title>Ali vaša spletna stran pravilno uporablja naslov strani in meta opise?</title>
Uporabite statistiko vaše spletne strani in raziščite, katere ključne besede uporabniki največkrat uporabijo pri iskanju vaše spletne strani. S temi podatki lahko še dodatno optimizirate naslove vaših strani in tako dosežete še boljši odziv.
Naslednji pomemben meta tag je “Description tag” (opis strani). Opis strani obsega 250 znakov, ki natančno opisujejo vsebino strani. Priporočeno je, da vsebuje ključne besede, za katere optimizirate spletno stran. Hkrati je to nekakšen uvod v vsebino vaše strani, zato v njem izpostavite najpomembnejše elemente strani. Tudi opis strani naj spodbuja obiskovalca k dejanjem.
Primer opisa:
<meta name=’description’ content=’V zgodnji dneh optimizacije spletnih strani so se razvijalci osredotočali na meta tage kot na glavni način za povečanje obiska spletnih strani. Meta tagi so deli HTML kode, ki opisujejo dokument, v katerem se nahajajo.’ />
Naslov in opis strani bi morala biti dovolj prepričljiva, da prepričata uporabnika, da obišče vašo spletno stran. Postavite se v kožo uporabnika. Uporabniki ponavadi iščejo nekaj zelo specifičnega. Opis in naslov vaše strani mora uporabnika prepričati, da mu bo vaša spletna stran ponudila informacije, ki jih išče. Če bo uporabnik prišel na vašo spletno stran in ugotovil, da naslov in opis ne ustrezata vsebini vaše strani, bo verjetno jezen hitro zapustil vašo stran.
Zadnji od meta tagov, ki je pomemben za pozicioniranje strani, je “Keywords tag” (ključne besede). Ključne besede naj bi vsebovale pomembne besede in fraze, ki so uporabljene v vsebini in naslovu strani. Nobena od besed se naj ne bi ponovila več kot dvakrat. Dolžina spiska ključnih besed naj ne preseže 250 znakov (vključno s presledki).
Kot ključne besede definirajte tiste besede in fraze, za katere bi radi optimizirali spletno stran. Te besede naj bodo specifične in točne. Pomembno je, da je vsaka beseda, ki jo uporabite v tem tagu, dejansko vsebovana v vsebini spletne strani.
Primer ključnih besed:
<meta name=’keywords’ content=’pozicioniranje spletne strani, naslov strani, opis strani, ključne besede, meta tagi, optimizacija, 101, navodila’ />
Hiter pregled stvari, na katere je potrebno biti pozoren pri pisanju tagov:
Naslov strani:
- Spodbudi uporabnika k dejanjem?
- Vsebuje manj kot 80 znakov?
- Vključuje pomembne ključne besede?
- Nazorno opisuje vsebino spletne strani?
- Je vsebinsko v skladu z drugimi vsebinami spletne strani?
META ključne besede:
- Vsebujejo manj kot 250 znakov?
- Vključuje pomembne ključne besede?
- Minimalno ponavljanje posameznih ključnih besed?
- Je vsebinsko v skladu z drugimi vsebinami spletne strani?
META opis:
- Spodbudi uporabnika k dejanjem?
- Vsebujejo manj kot 250 znakov?
- Vključuje pomembne ključne besede?
- Opisuje vsebino spletne strani?
- Je vsebinsko v skladu z drugimi vsebinami spletne strani?
Sorodni članki:
Izbira ključnih besed za optimizacijo spletnih strani
Leave a Reply